Spacer po najsłynniejszej części miasta, podczas którego poznasz historię zarówno wsi Bałuty, jak i początków miasta Łodzi. Przekonasz się na własnej skórze czy na łódzkich Bałutach jest tak, jak mówią miejskie legendy.
Browar Anstada
Park Staromiejski
ul. Krótka
Stary rynek
Plac Kościelny
Opis spaceru:
Spotkamy się na Starym Rynku. Tam opowiem Ci historię miasta oraz osławionych na całą Polskę Bałut. Przekonasz się czy faktycznie Bałuty były największą ówczesną wsią w Europie oraz dlaczego od zawsze związane były z Łodzią. Poznasz sylwetki takich postaci jak Rajmund Rembieliński czy Artur Zawisza Czarny.
Drugim przystankiem będzie Plac Kościelny i kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prześledzimy wspólnie historię zarówno kościoła, jak i najbliższej okolicy. Dowiesz się, jaką rolę pełnił kościół na przestrzeni wieków oraz do kogo należy na najstarszy w Łodzi nagrobek, który znajduje się na terenie parafii.
Następnie przejdziemy ulicą Zgierską do Rynku Bałuckiego. Tam zatrzymamy się na chwilę i porozmawiamy o czterech kulturach, które od zawsze były częścią tego miasta. Później przeniesiemy się w okres międzywojenny i prześledzimy losy miszkańców Bałut, które w tym czasie zostały już włączone w granice administracyjne miasta.
Kolejna część naszej opowieści będzie dotyczyła bałuckiego półświatka i żydowskiej dintojry. Poznasz historię Ślepego Maksa i Szaję Zylberszaca „Magnata”, a także przybliżę Ci to, czym się zajmowali na co dzień i jakie korzyści odnośli z prowadzenia tego typu działalności.
Spacer zakończymy w parku A. Struga, gdzie przybliżę Wam sylwetkę Karola Gottlieba Anstada, jednego z trzech największych łódzkich browarników. Zobaczycie, co dziś zostało po jego piwnym imperium, a także sprawdzicie, czy w Łodzi nadal wytwarza się ten trunek.
Zainteresował Cię ten spacer?
Napisz do nas i omów termin! Pamiętaj, że każdy spacer możemy dostosować do Twoich oczekiwań.