Spacer po części Łodzi, która w najbardziej dotkliwy sposób odczuła zawirowania i dramaty II Wojny Światowej. Podczas wspólnych kilku godzin dowiesz się skąd w Łodzi wzięli się wyznawcy judaizmu, jaka była ich rola w rozwoju miasta przemysłowego oraz jak wyglądało i funkcjonowało getto, które znajdowało się na terenie łódzkich Bałut.
Plac Piastowski
ulica Rybna
Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Wesołej
Plac Strażacki
Plac Kościelny
Stary Rynek
ul. Bojowników Getta Warszawskiego
Opis spaceru:
Spotkamy się na Placu Piastowskim u zbiegu ulic Rybnej i Lutomierskiej. Tam opowiem Ci historię początków Łodzi oraz ludności żydowskiej, która już od XV w. była związana z tym miastem. Będzie to szybki skok przez blisko 500 lat historii. Pokażę Ci też, jak wyglądało miejsce, w którym się znajdujemy przed rozpoczęciem wojennej zawieruchy.
Ulicą Rybną przejdziemy przez teren Starych Bałut, zatrzymując się kilkukrotnie. Właśnie tam zacznę opowiadać Ci o powstaniu Ghetto Litzmannstadt. Dowiesz się jaką funkcję pełniły mijane budynki, a także tego kim był i jaką rolę odegrał w tym wszystkim Mordechaj Chaim Rumkowski czy Hans Biebow.
Przechodząc przez Limanowskiego udamy się później ulicą Zachodnią na Plac Strażacki – jedno z ważniejszych miejsc łódzkiego getta. Tam zatrzymamy się, żeby poznać pozostałe losy Żydów w okupowanej Łodzi. Ostatnim punktem wycieczki będzie przejście przez Park Staromiejski – granicę getta, aż do miejsca, w którym bohater jednego z dzienników, doczekał wyzwolenia.
Czas trwania spaceru, to około 3 godziny. Spacer może być dowolnie modyfikowany – wszystkie szczegóły ustalamy wspólnie
Wycieczkę można dodatkowo wzbogacić o:
wizytę w jednej z dwóch siedzib Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast, Oddział Martyrologii Radogoszcz
wizytę na Nowym Cmentarzu Żydowskim w Łodzi – największej nekrlopolii żydowskiej pod względem powierzchni w Polsce. Pokażę Ci macewy najwybitniejszych żydów, którzy spoczęli na łódzkiej ziemi oraz przybliżę historię zarówno samego miejsca, jak i roli, jaką odgrywało i nadal odgrywa dla Żydów.
Wycieczka może składać się z jednego z powyższych elementów bądź z kilku. Wybór zależy od tego, ile czasu chcesz poświęcić na poznanie historii losów społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała obszar Łodzi.
Zainteresował Cię ten spacer?
Napisz do nas i omów termin! Pamiętaj, że każdy spacer możemy dostosować do Twoich oczekiwań.