Centralny plac Łodzi, położony u północnego wylotu ul. Piotrkowskiej. Oprócz ul. Piotrkowskiej łączy ulice: Nowomiejską, Legionów i Pomorską.
Reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych na kontynencie, licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.
Centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe, otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Jana Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.
Zespół fabryk włókienniczych i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824 roku. Przez długi czas największe przedsiębiorstwo włókiennicze w Królestwie Polskim.
Rzymskokatolicki kościół parafialny z II poł. XVIII wieku przy ul. Ogrodowej 22 w Łodzi. Najstarszy łódzki kościół i jedyny zachowany budynek z czasów Łodzi rolniczej.
Plac w Łodzi położony w dzielnicy Bałuty pomiędzy ulicami: Lutomierską, Bazarową i Rybną. Obecnie pełni funkcję skweru i jednego z wielu zielonych terenów Łodzi.
Muzeum gromadzące filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne związane z kinematografią. Jest jedynym w Polsce muzeum chroniącym sztuki i kultury filmowej.
Cmentarz w Łodzi założony w 1892 roku, położony w południowej części Bałut, na niewielkim wzniesieniu pomiędzy ulicami Bracką, Zagajnikową, Zmienną i Inflancką.