Obserwuj nas
Do góry
Image Alt

Bałuty, welcome to!

Bałuty, welcome to!

 

Spacer po najsłynniejszej części miasta, podczas którego poznasz historię zarówno wsi Bałuty, jak i początków miasta Łodzi. Przekonasz się na własnej skórze czy na łódzkich Bałutach jest tak, jak mówią miejskie legendy. 

 

Spotkamy się na Starym Rynku. Tam opowiem Ci historię miasta oraz osławionych na całą Polskę Bałut. Przekonasz się czy faktycznie Bałuty były największą ówczesną wsią w Europie oraz dlaczego od zawsze związane były z Łodzią. Poznasz sylwetki takich postaci jak Rajmund Rembieliński czy Artur Zawisza Czarny. 

Drugim przystankiem będzie Plac Kościelny i kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prześledzimy wspólnie historię zarówno kościoła, jak i najbliższej okolicy. Dowiesz się, jaką rolę pełnił kościół na przestrzeni wieków oraz do kogo należy na najstarszy w Łodzi nagrobek, który znajduje się na terenie parafii.

Następnie przejdziemy ulicą Zgierską do Rynku Bałuckiego. Tam zatrzymamy się na chwilę i porozmawiamy o czterech kulturach, które od zawsze były częścią tego miasta. Później przeniesiemy się w okres międzywojenny i prześledzimy losy miszkańców Bałut, które w tym czasie zostały już włączone w granice administracyjne miasta.

Kolejna część naszej opowieści będzie dotyczyła bałuckiego półświatka i żydowskiej dintojry. Poznasz historię Ślepego Maksa i Szaję Zylberszaca „Magnata”, a także przybliżę Ci to, czym się zajmowali na co dzień i jakie korzyści odnośli z prowadzenia tego typu działalności.

Spacer zakończymy w parku A. Struga, gdzie przybliżę Wam sylwetkę Karola Gottlieba Anstada, jednego z trzech największych łódzkich browarników. Zobaczycie, co dziś zostało po jego piwnym imperium, a także sprawdzicie, czy w Łodzi nadal wytwarza się ten trunek.


Czas trwania spaceru, to około 3 godziny. 

Spacer może być dowolnie modyfikowany – wszystkie szczegóły ustalamy wspólnie.

You don't have permission to register