Obserwuj nas
Do góry
Image Alt

Śladami łódzkich Żydów

Śladami łódzkich Żydów

Spacer po części Łodzi, która w najbardziej dotkliwy sposób odczuła zawirowania i dramaty II Wojny Światowej. Podczas wspólnych kilku godzin dowiesz się skąd w Łodzi wzięli się wyznawcy judaizmu, jaka była ich rola w rozwoju miasta przemysłowego oraz jak wyglądało i funkcjonowało getto, które znajdowało się na terenie łódzkich Bałut.


Spotkamy się na Placu Piastowskim u zbiegu ulic Rybnej i Lutomierskiej. Tam opowiem Ci historię początków Łodzi oraz ludności żydowskiej, która już od XV w. była związana z tym miastem. Będzie to szybki skok przez blisko 500 lat historii. Pokażę Ci też, jak wyglądało miejsce, w którym się znajdujemy przed rozpoczęciem wojennej zawieruchy.

Ulicą Rybną przejdziemy przez teren Starych Bałut, zatrzymując się kilkukrotnie. Właśnie tam zacznę opowiadać Ci o powstaniu  Ghetto Litzmannstadt. Dowiesz się jaką funkcję pełniły mijane budynki, a także tego kim był i jaką rolę odegrał w tym wszystkim Mordechaj Chaim Rumkowski czy Hans Biebow.

Przechodząc przez Limanowskiego udamy się później ulicą Zachodnią na Plac Strażacki – jedno z ważniejszych miejsc łódzkiego getta. Tam zatrzymamy się, żeby poznać pozostałe losy Żydów w okupowanej Łodzi. Ostatnim punktem wycieczki będzie przejście przez Park Staromiejski – granicę getta, aż do miejsca, w którym bohater jednego z dzienników, doczekał wyzwolenia.

Czas trwania spaceru, to około 3 godziny. Spacer może być dowolnie modyfikowany – wszystkie szczegóły ustalamy wspólnie


Wycieczkę można dodatkowo wzbogacić o: 

-wizytę w jednej z dwóch siedzib Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast, Oddział Martyrologii Radogoszcz

-wizytę na Nowym Cmentarzu Żydowskim w Łodzi – największej nekrlopolii żydowskiej pod względem powierzchni w Polsce. Pokażę Ci macewy najwybitniejszych żydów, którzy spoczęli na łódzkiej ziemi oraz przybliżę historię zarówno samego miejsca, jak i roli, jaką odgrywało i nadal odgrywa dla Żydów. 


Wycieczka może składać się z jednego z powyższych elementów bądź z kilku. Wybór zależy od tego, ile czasu chcesz poświęcić na poznanie historii losów społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała obszar Łodzi.

You don't have permission to register